Yeni Nesil Kadın Tüketiciler

1950lerde kadın figürü karşımıza bir kız bir erkek olmak üzere iki çocuğu ve yakışıklı kocasıyla çekicilikle güzelliğin eşsiz uyumu şeklinde çıkıyordu. Fakat çoğuna benim de yetişemediğim 60 küsür yıl içinde bu figür evrildi ve başka bir hal aldı.

Bir haneye ilk çift maaş girdiği anda sonucun bu olacağı belliymiş diyebilirim. Maaşın birine sahip olan kadın, artık satın alma kararlarında daha özgür ve tüketici olarak daha dikkat çekici elbette. Bu durumda cinsiyete göre pazarlama yapmak, hedef kitleyi elde tutmak için bir zorunluluk.

Peki ne istiyor günümüz kadını? Yani onlara bir şey satabilmek için neleri göstermemiz lazım? Öncelikle “iyi görünmek”. İlk olarak kozmetik, tekstil, aksesuar gibi kadınların kendilerine yaptıkları yatırım gelse de akıllara unutulmaması gereken ev gibi çocuk gibi ışıldayan alanlar da var. Kadınlar sadece iyi görünmek değil, sürekli etraflarında iyiyi görmek, her şeyi güzel yapmak ve iyi göstermek istiyorlar. E siz bu kadınlara haliyle estetik de satarsınız, cilt kremi de, mama kabı da.

Satın alacakları ürüne sanki ömür boyu  sahiplik yapacakmışcasına her yönüyle onu sindiriyor, araştırıyor ve kullanıyorlar. Ürün kadın tüketicinin ne hissetmesini sağlıyorsa bu his küçük sohbetlerle, laf aralarında ya da blog postlarında mutlaka yer ediniyor.

Markanın hikayesini, arkasındaki yüzü de öğrenmek istiyor günümüz kadını. Bu anlamda markanın insanlaştırılması faydalı olabilir. CEO kim, yönetimde güçlü ve örnek olabilecek bir kadın var mı merak ediyorlar.

Bağlantı kurmak, duygularınızı ve kurduğunuz ilişkileri satmak önemli. Markayla tüketicinin arasında bir sevgi, hayranlık, bağlılık olmalı. Marka sevgisi denilen şey kadınlarda cidden çok işe yarıyor. Buna giden yol da kadın gibi düşünmek ve hissetmekten geçiyor.

One thought on “Yeni Nesil Kadın Tüketiciler

  1. erhan

    çok doğru ve güzel tespitler bence pazar araştırması yapan firmaların göz önünde bulundurması gereken uyarılar var yazı içerisinde..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

___