Retargeting İle Remarketing Farklı Mıdır?

Kullanıcıların her biri bizim için ayrı değerlidir. Tam da bu nedenle siteye ilk kez gelen, ikinci uğrayışı olan ya da yıllardır bir şekilde içeriğimizle geri çektiğimiz veya satın alım yapmış olan kullanıcılar gerçekten de ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Huyunu suyunu bilmediğimiz bir “new user” bizi heyecanlandırsa, “new buyer” olup aramıza katılsa da alışkanlıklarını bildiğimiz, karşılıklı bir mutluluk/kazanç ilişkisi kurduğumuz “returning visitor” da canımızdır. 

Bazı kaynaklar retargeting’i açıklarken remarketing’le aynıdır deyip, bazıları adını e-posta pazarlaması ile beraber ansa da ben daha detaylı olduğunu düşündüğüm versiyonu ve içime sinen haliyle size aktarmak istiyorum. Kimileri AdWords‘te Google’ın kullanımı nedeniyle aslında aynı olmasına rağmen iki farklı söyleyişin ortaya çıktığını savunuyor. Bazıları da “satın almadan çıkan kullanıcıyı hedeflemek” gibi işin sadece bir yüzünü gösteren basit tanımlamalarla yetiniyor.

Retargeting vs. Remarketing

Herkese bu kadar laf ettikten sonra artık kendim bir tanımlama sunmalıyım size. İşte geliyor… Retargeting, kelime anlamı olarak, “yeniden hedefleme” demektir. İstediğiniz kullanıcı grubunu, size mantıklı gelen kurallara bölerek tekrar hedeflemek bu işin özünü oluşturur. Bunu yapmamızı sağlayan ise, cookie’lerle, süresini yine bizim kendi kural setimize veya genel kullanıma göre (30, 60, 90 gün vs.) belirlediğimiz aralık için veri toplamaktır. Oluşan listeleri çeşitli hedeflerimize göre kullanıp, daha önce bizi ziyaret etmiş, daha önce ürün görüntülemiş, daha önce kategorilerimizde gezinmiş ya da satın alım yapmış kullanıcıları yeniden hedefleyebilmek retargeting’dir.

Remarketing ise, kullanıcılarla e-posta yoluyla tekrar etkileşim yaratmak için kurguladığımız bir pazarlama stratejisidir. Yani bu noktada retargeting Google Display’de kullandığımız, remarketing ise başarılı bir e-mail marketing kurgusu yaptığımız zaman gündemimizdedir, diyebiliriz. Benim burada kişisel olarak altını çizmek istediğim nokta, yani diğer bir deyişle algımdaki farklılık ise, retargeting yaparken her zaman remarketing amaçlı hareket etmiyor olabileceğimiz.

Biraz daha detaylandırmak gerekir diye düşünüyorum. Oluşturduğumuz bir liste olsun mesela “son 30 günde ürün görüntülemiş kullanıcılar”. Biz bu A listemize ulaşmak için, remarketing kurgumuz dahilinde, incelediği ürünü ve o ürün grubundan en çok satış yaptığımız diğer 5 ürünü mail atabiliriz. Aynı A listesini AdWords’te bir kampanyaya “audiences” sekmesinden +remarketing seçeneğiyle ekleyip kullanabiliriz de. Burada altını çizmek istediğim nokta: A ve benzeri 3-4 liste eklediğimiz bir kampanyada bu listeleri tekrar hedeflerken aslında yeniden pazarlama yapmıyor olabileceğimiz. Nasıl mı? AdWords bu listeleri eklerken bize “target and bid” ve “bid only” olarak iki seçenek sunuyor. Listemizdeki kullanıcıları negatif veya pozitif bid adjustment yöntemiyle maliyet ve ROI kontrolüyle hedeflemek “bid only” seçeneği ile mümkünken, “target and bid” seçersek gerçekten de tam anlamıyla o kullanıcılar dışında kalan herkesi gözardı ederek sadece liste dahilindekileri hedeflemiş oluyoruz.

Benim için kullanıcı hedeflediğimiz her kurgu retargeting iken, kullanıcılara yönelik pazarlama stratejisi planlıyor olmak remarketing. Yukarıdaki detaydan yola çıkarsak, A listesini “bid only” ile hedefliyorsam remarketing değil retargeting yapıyor olurum, diye düşünüyorum. Tartışmalara açığım!

Remarketing hakkında detaylı bilgi ve Google’daki türleri için buraya tıklayabilirsiniz. Konuyla ilgili AdWords Community’de daha önce konuşulanları okumak için de bu URL’i takip edin.

Yazı sonu bonusu: Google’ın bloglarında, AdWords’te, Analytics’te ya da benzeri bir yerde içerik görüntülerken URL’deki ?hl=en parametresini değiştirip, ?hl=tr yaparsanız, yazıyı Türkçe görüntüleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

___