Landing Page Performansı Nasıl Ölçülür?

Herhangi bir sitedeki tüm sayfalar landing page olma kapasitesi taşır. Bu sayfalara organik sonuçlarla erişmek mümkün olduğu gibi PPC (pay-per-click) kanallarla da kullanıcı çekilebilir. Her halükarda landing page doğru düşünülmüş, kullanıcı dostu ve hedefe bir adım yaklaştıran yapıda olmalıdır. Bunu sağlamak için yapılması gereken ise landing page performansı ölçümünün akıllıca yapılıp sonuçlarına göre aksiyon alınmasıdır.

Landing page performansını ölçerken nelere bakılmalıdır?

  • Etkileşim: Kullanıcıyla sayfa arasındaki etkileşime ve kullanıcının bu etkileşim sonucundaki davranış akışına bakılabilir. Bounce rate, avg. page views, sitede geçirilen zaman gibi değişkenler gözlemlenebilecek etkileşim verileri arasındadır.
  • Öncelikli hedef: Sitemize çektiğimiz kullanıcıların ne yapmasını istiyoruz? Eğer hedefimizde satış yapmak varsa conv. rate bizim için belirleyicidir. Landing page performansı ölçüp, optimizasyon yaparken bunu göz önünde bulundurup, sayfalar arasındaki farkı gözlemlemek için A/B testi yapabiliriz.
  • Diğer hedef türleri: Öncelikli hedef her zaman belirleyicidir ama bir sitenin tüm kurgusunu da bu hedefe göre belirlemeyiz. Önceliği satış olan bir e-ticaret sitesi, yeni üye kazanarak onları e-mail vb. kanallarla daha sonra da ikna edebilir. Bu durumda new buyer önemliyken, new user da ikincil de olsa değer sahibidir.
  • CPA: Hedeflerimize ulaşmak için gözü kapalı ilerleyecek kadar kafası rahat olmamalıyız. Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan oluruz aksi taktirde. CPV (cost-per-visit), CPL (cost-per-lead) maliyetler göz önünde bulundurulmalı ve alınan aksiyon türlerine göre sınıflandırılarak incelenmelidir. Bir diğer deyişle ROAS her an aklımızın köşesinde alarm modunda olmalı.

Google Analytics – Landing Page Raporu 

Öncelikle landing page raporuna nereden ulaşılabilir ona bakalım. Behavior > Site Content > Landing Pages sıralaması güncel olarak bu raporu görebildiğimiz yere giden yol.

Peki landing page raporu bize ne gösterir? Raporu açtığınız anda seçili zaman aralığı dahilindeki popüler sayfalarınızın, oturum sayısına göre sıralı olduğunu görebilirsiniz. Buna ek olarak yeni oturumların yüzdesi, yeni kullanıcılar, bounce rate, satış, kar, conversion rate gibi verileri de kolayca, tek bakışta görmek mümkün oluyor bu rapor sayesinde.

Raporu açtıktan sonra segmentlere ayırarak, “secondary dimension” kısmından farklı verileri ekleyerek detaylı analiz yapabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

___