Landing Page Nedeniyle Onaylanmayan Reklamlar

Reklamlarının ulaştığı sayfaların iyi performans göstermesi için gerekli tüm hazırlıkları yaptınız, harika bir landing page tasarladınız, güzel güzel reklamlar hazırladınız, sundunuz Google’ın onayına. Ama onaylanmayan reklamlar var. Bu yazıda yayınlanmama nedenlerinden biri olan hedef URL’deki olası sorunları inceleyeceğiz.

Google, sizin de bildiğiniz gibi her zaman reklamverenden önce kullanıcıyı düşünen yani bir diğer deyişle kullanıcı dostu bir site. Bu nedenle onların hayatını kolaylaştıracak, düzgün çalışan, kullanışlı ve en doğru olan sayfaya gitmeleri üzerine kurulu bir algoritması var. AdWords de bu mantıklı ilerleyip reklamları değerlendiriyor ve bazen de aşağıdaki sebeplerle reddediyor. Buyurunuz devamı madde madde.

  • Sinir bozucu şeyler: Eğer reklam verdiğiniz sayfada pop-up’lar, sinir bozucu tanıtımlar, zorlama bannerlar gibi kullanımı zorlaştıran veya kullanım amacına hizmet etmeyen şeyler varsa Google “orada bir dur” diyor. Kendinizi kullanıcı yerine koyarak mantık yürütebilirsiniz, sitenin hızlıca yüklenmemesinden pişman oluduğunuzda önceki sayfaya dönmenizi sağlayan geri tuşunu deaktif olmasına, şunu bunu indirmezsen içeriğim görüntülenmezlerden her yerindne pop-up fışkırana kadar bir sürü sinir bozucu site deneyiminizi hatırlayacaksınız. Onaylanmayan reklamlar size de daha anlaşılır gelecek.
  • Boş boş duran siteler: “Ya ben reklamı açayım, siteyi sonra doldururum.” dediyseniz, yok öyle bir dünya. Henüz yapım aşamasındaysanız, sitenizi sadece bir diğer siteye bağlantı verme amacıyla kullanıyorsanız ya da benzeri bir durum söz konusuysa Google “neden buraya gelsin ki kullanıcı” diyor ve reklamı reddediyor.
  • Bir takım kurnazlıklar, sahtekarlıklar: Eğer her Türk vatandaşı gibi siz de biraz uyanıksanız, bu işe de yeni başladıysanız şöyle bir düşünce aklınızdan geçmiş olabilir: “rakibin adını mı kullansam da tıklasalar”… Özellikle piyasaya yeni giren küçük işletmelerin sıkça karşılaştığı bir ret nedeni olan kurnazlık denemeleri Google’da sökmüyor. Google.com display URL’i koyup ezgiozyildirim.com’a yönlendirirsem olmaz, olamaz.
  • Aradığınız numara geçici olarak servis dışı mı?: Teknik nedenlerle düzgün çalışmayan, hatalı oluşturulmuş, 403(yasaklandı) ya da 404(bulunamadı) gibi hatalar veren sitelere giden reklamlar da kabul edilmiyor. Ki bu reklamveren için de oldukça sağlıklı bir uygulama. Webmaster bir düzeltsin, yazılımcı bir halletsin öyle verin reklamı, boşa harcamak da neymiş?
  • Engeller, ulaşılamayanlar: Eğer sitenin tamamı veya büyük bir kısmı Google’ın erişimine kapalıysa, yani botlar gelip siteyi tarayamıyorsa AdWords otomatik olarak reddediyor oraya giden reklamları. Zaten neden etmesin ki? Kullanıcının içeride neyle karşılaşacağı belli değil. Onaylanmayan reklamlar aslında gayet basit bir mantığa bağlıymış yani.

Bunları kontrol edip, düzelttiğinizden ve reklam politikalarına uygunluğundan emin olduktan sonra reklamlarınızı yayına alabilirsiniz. Sonrasında sayfalarınızın performans ölçümü için “Landing Page Performansı Nasıl Ölçülür?” başlıklı yazıma bir göz atabilirsiniz.

Bol trafikli günler!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

___