Customer Lifetime Value (CLV) Nedir?

Bazı dönemlerde önemli kararlar alabilmek, faydalı çıkarımlar yapabilmek için günlük rutin analizlerinizi zenginleştirmeniz gerekebiliyor. Customer Lifetime Value (CLV) ise farklı kanallardan gelen kullanıcıların yaşam boyu değerlerini anlamanızı sağlayan bir metrik olarak oldukça faydalı.

Reklam ve zaman yatırımlarınızın karşılığında neler elde ettiğinize bakarken, şu ana kadar nasıl geri dönüşler olduğunu ve aslında hangi kanallarda daha agresif hangilerinde daha sakin iletişim yapmanız gerektiğini irdelemelisiniz. Bu noktada Customer Lifetime Value (CLV) size kullanıcıların birden çok oturumunda gerçekleşen performansları sunarak, işletmeniz için hangi kullanıcının daha değerli olduğunu anlamanıza yardımcı oluyor. Kümülatif olarak bakıldığında ise belirli tipteki kullanıcıları edindiğiniz kanalların, işletmeniz için yarattığı değerin CLV ile net olarak ortaya çıkmasıyla, o kanala yaptığınız yatırımın geri dönüşünü değerlendirebiliyorsunuz.

Mesela hedefiniz en yüksek satışı gerçekleştirmekse, rakamsal olarak size en çok değeri getiren kullanıcıları hem getirilerine hem de karlılıklarına göre sıralayabilirsiniz. Sitenizi ilk ziyaretleri açısından da e-posta yoluyla kazandığınız, sosyal kanallarla gelen ve organik olarak elde ettiğiniz kullanıcılar olduğunu varsayalım. İlk hedefiniz olan yüksek karlılığı sağlayan grubun hangi kanaldan geldiğini görmek oldukça güzel, değil mi?

Customer Lifetime Value metriği sayesinde e-posta kullanıcıları ile organik kullanıcıları, organikler ile seçtiğiniz diğer bir grubu kolayca karşılaştırabilirsiniz. İzleme kodu vs gerektirmeden, her seviyeden Analytics kullanıcısının kolayca erişebildiği bu metrik sayesinde hesapta büyük bir analiz süreci gerektirmeden önemli kararları en doğru sonuca gidecek şekilde vermek mümkün.


Öneri: Eğer kısa süreli kampanyalar yapan bir site yönetiyorsanız, kullanıcıyı edindiğiniz tarih aralığını seçecek şekilde kısıtlayarak, bir sonraki benzer kampanyanızdaki iletişim kurgunuzu daha efektif bir hale getirebilirsiniz!

Pareto İlkesi gereği çoğunlukla %80 getiriyi sağlayan kullanıcıların aslında %20’yi oluşturduğunu varsayabiliriz. Bu %20’lik kısımı kazandığımız yerleri saptadığımız zaman aslında %80’lik getiri için büyük adımlar atmaya başlayabilir oluyoruz. Maksimum değeri minimum maliyetle elde edebilmek için en önemli metrik Customer Lifetime Value bu durumda, unutmayın! :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

___